Latest Post

Why Rolla Academy Dubai is the Best Training Institute for IELTS Preparation Course Exclusive! Aston Martin AMR Valiant coming soon; details inside



Rice syrup is a staple in Korean delicacies. It’s utilized in many savory dishes, and it is the bottom of conventional sweets like yeot, or rice taffy. Within the US, the place rice syrup is gaining recognition as an alternative to sugar, a 1-kilogram artisanal bottle can attain $140. It is all as a consequence of sikhye: a mix of steamed rice, sizzling water, and barley malt. Sikhye takes days, and nights, of exhausting work to attain. So how lengthy does it really take to make sikhye? And is that this why rice syrup is so costly?

00:00:00 – Introduction
00:01:06 – Meet Younger-goon
00:02:24 – Making Sikhye
00:04:21 – Seesawing
00:05:18 – Cooking Rice
00:07:20 – Extracting Malt from Barley
00:08:54 – Cooking the Syrup
00:10:26 – Completed Rice Syrup
00:11:43- Market and Properties
00:12:47 – Hangwa
00:14:05 – Closing

MORE SO EXPENSIVE FOOD VIDEOS:
Why These 10 Costly Meals Are Disappearing | So Costly Meals | Insider Enterprise

Why Indigenous Panela Sugar Is So Costly | So Costly Meals | Insider Enterprise

Why Single-Origin Espresso Is So Costly | So Costly Meals | Insider Enterprise

——————————————————

#RiceSyrup #Korea #InsiderBusiness

Enterprise Insider tells you all you want to learn about enterprise, finance, tech, retail, and extra.

Go to our homepage for the highest tales of the day: https://www.businessinsider.com
Insider Enterprise on Fb: https://www.fb.com/businessinsider
Insider Enterprise on Instagram: https://www.instagram.com/insiderbusiness
Insider Enterprise on Twitter: https://www.twitter.com/businessinsider
Insider Enterprise on Snapchat: https://www.snapchat.com/uncover/Business_Insider/5319643143
Insider Enterprise on TikTok: https://www.tiktok.com/@businessinsider

Why Korean Rice Syrup (Ssal-Jocheong) Is So Costly | So Costly Meals | Insider Enterprise

source

Leave a Reply